X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

مرشد ولی الله ترابی رخت از جهان بربست

چهارشنبه 16 مرداد‌ماه سال 1392


برداشت از سایت شاهو صالحی از شاگردان زنده یاد  مرشد ترابی:


مرشد ولی اله ترابی سفید آبى در سال ١٣١٥ در ده سفید آب از توابع شهرستان تفرش در استان مرکزی به دنیا آمد.

در دوران کودکى همراه خانواده به تهران آمد و در محله دروازه غار ساکن شدند.
پدرمرشد ترابى تعزیه خوان بودومرشد ولى از همان دوران تاتی تاتی کردن، نقش طفلان مسلم را در نمایش هایش بازی می کرد. هرچه بزرگتر می شد نقش های بلندتری را بازی می کرد .پس از دو طفلان به ترتیب نقش های حضرت قاسم، حضرت علی اکبر و حضرت یوسف (ع) را تا ٢٠ سالگی خواند و پس از مدتی تعزیه خوانی را رها کرد.
بعد از تعزیه به سراغ آموختن فنون ورزش های رزمی قدیم مثل چوب بازی شیرازی، شمشیرزنی، پرتاب نیزه و کارد و... رفت.
در سنین نوجوانى با اجازه پدر، در محضر  مرشد نقال دکتر روح الله شوقی  تلمذ کرد و روایت های سینه به سینه نقالی را از ایشان آموخت .در حدود سال ١٣٤٠ بود که نقالى را شروع کرد.
درسال ٥٣ یک روز آقای عطاالله بهمنش تعداد زیادی از نقالان فعال را در پشت بام تئاترشهر جمع کرد و گفت برای انتخاب نقال افتتاحیه جشن طوس، هر نقالی یک خط شعر می خواند و یک حرکت می کند.
نفر اول بلند شد و فریاد زد بهمنش گفت: . بعدی از جا برخاست و آرام شروع کرد: بهمنش گفت: . این روند تا آخرین نفر ادامه داشت. نوبت که به مرشد ولى رسید  ، از روی صندلی بلند شد و گفت : و یک چرخ زد.
بهمنش گفت: بعد از آن در جشنواره های شیراز و اصفهان و بسیاری دیگر مقام های اول نقالی را کسب کرد و تا امروز ادامه داد
مرشد ولى اله ترابى امروز شنبه ساعت یک ظهر بعد از سپری کردن درد شدید ناشی از کسالت سن در سن ٧٧ سالگی در بخش icu بیمارستان مدائن جان به جان آفرین تقدیم کرد.
از جمله شاگردان او گردآفرید (فاطمه حبیبی زاد) و  شاهو صالحى مى باشند که هر کدام شیوه نقالى منحصر به فرد خود را در نقالى دارند .
از طومارهای مرشد ولی اله ترابى  چند جلد از شاهنامه است که یک جلد آن با عنوان در انتشارات نمایش به چاپ رسیده است.
روانش شاد باد

 برچسب‌ها: نقالی